Modele warstwowe sieci komputerowych

Modèle TCP/IP nie jest Tak rygorystycznie podzielony na warstwy Jak w oynatıcı modelu OSI. Mimo że koncepcja tych dwóch modeli jest zupełnie Inna, à warstwy TCP/IP są porównywane z warstwami OSI w następujący sposób: Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (ang. Organisation internationale de normalisation) na początku lat osiemdziesiątych dostrzegła potrzebę stworzenia modelu sieciowego, Dzięki któremu producenci mogliby opracowywać współpracujące ze sobą rozwiązania Sieciowe. W taki sposób powstała specyfikacja systèmes ouverts interconnexion modèle de référence, która do Polskich Norm została zaadaptowana w 1995 Roku. Dla internetu sformułowano dérémonie modèle TCP/IP, qui ma tylko 4 warstwy. Modèle ISO OSI RM jest traktowany jako modèle Odniesienia (wzorzec) dla większości Rodzin protokołów komunikacyjnych. Podstawowym założeniem modelu jest podział Systemów sieciowych na 7 warstw (ang. Layers) współpracujących ze sobą w ściśle określony sposób. Został przyjęty przez ISO w 1984 Roku a najbardziej interesującym organem jest WSPOLNY Komitet powołany przez ISO/CEI, zwany Comité technique mixte 1-technologies de l`information (JTC1). Formalnie Dzieli się jeszcze na podkomitety SC. W praktyce modèle OSI został częściowo zmodyfikowany. Najczęstszą zmianą było połączenie warstwy fizycznej oraz łącza danych w jedną. Wynikało à z praktycznych Cech tych warstw, które powodowały, że nie dało się odseparować ich pracy OD siebie.

Nie należy mylić modelu OSI-RM z TCP/IP. Mimo Pewnego podobieństwa Oba te MODELE nie są w entierement zgodne. Modèle OSI (pełna nazwa ISO OSI RM, ang. Modèle de référence d`interconnexion de systèmes ouverts ISO – modèle Odniesienia łączenia Systemów otwartych) lub OSI – standard zdefiniowany przez ISO oraz UIT-T opisujący strukturę komunikacji sieciowej. Wyróżniamy Trzy warstwy Górne, CZYLI warstwę aplikacji, prezentacji i sesji. Ich zadaniem jest Współpraca z oprogramowaniem realizującym zadania zlecane przez użytkownika systemu komputerowego. Tworzą un pewien interfejs, qui Pozwala na komunikację z warstwami niższymi. Ta sama warstwa realizuje Dokładnie odwrotne Zadanie w zależności OD kierunku votre danych.

Przyjmijmy, że Dane przepływają w dół modelu OSI, Kiedy lzy OD użytkownika ne urządzeń sieciowych oraz w Leszkiem w przeciwnym wypadku. Warstwa fizyczna, w postaci określonej przez Model referencyjny OSI, Składa się ze wszystkich procesów, mechanizmów, Electronics oraz protokołów, które potrzebne są urządzeniu obliczającemu w celu wysłania i odbierania binarnych strumieni danych.